Gmina Perzów

Dzienny Dom Seniora

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie rozpoczął swoją działalność 31 grudnia 2018r. Gmina Perzów pozyskała na utworzenie Dziennego Domu Seniora środki finansowe w wysokości 280 000,00 zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior” na lata 2015-2020.

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie mieści się na parterze budynku po byłej szkole podstawowej w Domasłowie. Wyremontowany i odnowiony obiekt posiada pokój dzienny z aneksem kuchennym, salkę do ćwiczeń, pokój pielęgniarki, pomieszczenie gospodarcze, szatnie, toalety. W pokoju dziennym jest kanapa, fotele, telewizor, komputer z dostępem do internetu. Aneks kuchenny wyposażony jest w szafy kuchenne, stoły, krzesła, sprzęt AGD. Sala ćwiczeń zaopatrzona jest w akcesoria do ćwiczeń rehabilitacyjnych i sprzęt gimnastyczny. Z usług Dziennego Domu Seniora w Domasłowie korzysta 14 seniorów 60+, z terenu gminy Perzów, nieaktywnych zawodowo. Seniorzy przez 8 godzin dziennie mają zapewnioną opiekę. Oferta edukacyjno – kulturalna Domu Seniora pozwala seniorom rozwijać swoje pasje. Pensjonariusze biorą udział w zajęciach plastycznych, bibliotecznych, kulinarnych, komputerowych, szydełkowych, krawieckich. Biorą udział w zajęciach ruchowych. Swoje usługi seniorom świadczy fizjoterapeuta oraz pielęgniarka. Codziennie jest ciepły posiłek, kawa, herbata, wspólne rozmowy i dyskusje. Okazjonalnie tez seniorzy wyjeżdżają na wycieczki po najbliższej okolicy, organizują spotkania urodzinowe, Dzień Seniora, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Mikołajki, Andrzejki, Jajeczko Wielkanocne, Spotkania opłatkowe. Seniorzy odnaleźli swoje miejsce, odkryli swoje talenty i zainteresowania, nie czują się samotni. Bardzo chętnie biorą udział w różnych inicjatywach gminnych, uczestniczą w życiu gminy, ich jakość życia bardzo się zmieniła.


Grzybobranie

Panie z Dziennego Domu Seniora, korzystając z pięknej pogody wybrały się na grzyby do pobliskiego lasu. Nie trzeba było długo czekać oby kosze zapełniły się grzybami: prawdziwkami, podgrzybkami, kurkami…

Zadowolone ze zbiorów, wypoczęte i uśmiechnięte zapozowały do zdjęcia, które wykonała opiekunka Magda. Wracając do Domu Seniora zapewniły, że to nie ostatnie wyjście do lasu. Gratulujemy Paniom i czekamy na zupę grzybowa.


W Dziennym Domu Seniora w Domasłowie odbyły się zajęcia z pielęgnacji urody. Seniorki skorzystały ze wskazówek doświadczonej konsultantki kosmetyków. Poddały się zabiegom pielęgnacji cery i poczuły się pięknie. Pełne energii i uśmiechu wzięły udział w sesji zdjęciowej.


Delegacja węgierska z wizytą w Dziennym Domu Seniora


Do Domu Seniora uczęszczam od samego początku, od stycznia 2019 roku. Uważam, że pomysł otworzenia takiego miejsca był bardzo trafiony. Zajęcia, które są nam oferowane, ludzie którzy się nami opiekują wzbogacają nasze codzienne życie emerytek. Przez trzy lata funkcjonowania Domu Seniora brałam udział w kursie komputerowym, zajęciach gimnastycznych, rehabilitacyjnych. Organizowane były wyjazdy rekreacyjne i rozwijające naszą kreatywność. Przeszłam metamorfozę, którą robiła pani Agnieszka Staszak, zorganizowany był Andrzejkowy Bal Przebierańców. Wspierałyśmy akcję charytatywną dla chorego Wojtusia. Brałam udział w Czytaniu Narodowym. Gościłyśmy przedszkolaków z Turkowy, którzy występowali dla nas z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Świąt Wielkanocnych. Ale ważniejsze od tych wszystkich atrakcji są ludzie, których tu poznałam, czas spędzony z nimi jest dla mnie cenny. Czas pandemii, kiedy Dom Seniora był zamknięty i byłam odizolowana od koleżanek seniorek oraz naszych opiekunek Magdy i Agnieszki był dla mnie bardzo trudny. Zawsze byłam osobą aktywną i nie wyobrażam sobie spędzić reszty życia na siedzeniu w domu. Dom Seniora jest częścią mojego życia.

Maria K.


Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca, które zakorzeniło się w naszej historii już na dobre! Panie z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie celebrowały to święto wspólnie z Wójt Gminy Perzów Danutą Froń. Był tort, kawa, kwiaty i życzenia oraz okazja do rozmów i dyskusji o życiu codziennym jego radosnych i smutnych odsłonach. Wójt Danuta Froń zaprosiła wszystkie panie na koncert Piotra Polka zorganizowany specjalnie z okazji Dnia Kobiet.


Mikołajki w Dziennym Domu Seniora w Domasłowie


Konkurs „Uśmiechnięte Wiersze”

Ocenie komisji konkursowej podlegała interpretacja wiersza napisanego samodzielnie. Panie zaprezentowały się wyjątkowo. Największe owacje otrzymała najstarsza z Pań seniorek Dziennego Domu Seniora, pani Waleria.


Promocja Albumu Fotograficznego „Szkoła Podstawowa w Domasłowie – każde pokolenie ma swój czas”

Album fotograficzny wydany został z myślą o najstarszych mieszkańcach gminy Perzów, którzy w latach trzydziestych XX wieku wmurowali kamień węgielny i wybudowali największą jak na tamte czasy placówkę oświatową. Jak się później okazało była to najbardziej zasłużona szkoła zbiorcza w gminie Perzów. Jednak procesy demograficzne i reforma oświaty w 1999 r. doprowadziły do niekorzystnych zmian, których ostatecznym efektem było zamknięcie placówki w 2011 r. Przez 7 kolejnych lat szkoła zmieniała swoje oblicze a mieszkańcy z bólem serca spoglądali na niszczejące mury i obejście. W roku 2018 pojawiła się możliwość pozyskania środków finansowych i utworzenia placówki dla seniorów. Dzięki dotacji w kwocie 280 000,00 zł pochodzących z Programu Wieloletniego Senior + na lata 2015-2020 Edycja 2018 i przy udziale środków własnych budynek został wyremontowany i udostępniony seniorom powyżej 60 roku życia, nieaktywnym zawodowo zapewniając im szeroka ofertę edukacyjno-kulturalna. W roku 2020 w części przedszkolnej szkoły podstawowej utworzony został Klub Seniora.

Spójrzcie Państwo na zamieszczone w albumie fotografie. Porównajcie znajome miejsca i ludzi. Możemy z dumą patrzeć na ten obiekt. Praca pokoleń nie została zaprzepaszczona i będzie służyć mieszkańcom gminy Perzów przez kolejne lata – powiedziała wójt gminy Perzów Danuta Froń. Obecni na spotkaniu mieli okazje po raz kolejny zwiedzić mury byłej szkoły i odnaleźć w nich własne wspomnienia. Jedna z atrakcji była część artystyczna w wykonaniu dzieci z przedszkola w Turkowach oraz mini koncert kwartetu męskiego zespołu Perzowianie. Przygotowana została również prezentacja multimedialna przedstawiająca wydarzenia związane z powstaniem i funkcjonowaniem ośrodka wsparcia. Nie zabrakło słodkiej niespodzianki. Był tort i kawa.

Zdjęcia do albumu dostarczyli mieszkańcy gminy Perzów w szczególności z Domasłowa i seniorzy z Dziennego Domu Seniora. Aktualnie w byłej szkole podstawowej w Domasłowie edukują się i aktywizują seniorzy. Promocja albumu zaplanowana została w związku ze zbliżająca się 3 rocznicą utworzenia i funkcjonowania Dziennego Domu Seniora w Domasłowie.

Bal Seniora w Dziennym Domu Seniora w Domasłowie

II Bal Seniora w Dziennego Domu Seniora w Domasłowie był okazja do świętowania, zabawy i integracji. Zaczęło się smacznie i klimatycznie. Był ciepły żurek, sałatki, kanapki i krokiety z barszczem. Dekorację stołów i sali przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie. O muzyczna oprawę zadbali panowie z zespołu Perzowianie i DJ, który starał się na bieżąco zaspakajać muzyczne gusta uczestników. Wraz z seniorami bawiła się wójt gminy Perzów Danuta Froń, ksiądz proboszcz parafii Domasłów oraz zaproszeni goście z jednostek organizacyjnych gminy Perzów. Regulamin Balu Seniora głosił, iż każdy Senior ma obowiązek: dobrze się bawić, tańczyć i uśmiechać. Podczas balu wybrano, głosami uczestników, króla i królową balu. Wszystkim dopisywały humory a wzajemnej serdeczności nie było końca. Seniorzy w dobrej kondycji bawili się do późnych godzin wieczornych.

Dofinansowanie na funkcjonowanie Dziennego Domu Seniora w Domasłowie

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie otrzymał dofinansowanie na funkcjonowanie placówki w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 edycja 2021. Dzięki otrzymanej dotacji w wysokości 22855,20 i przy współudziale środków własnych seniorzy z Dziennego domu Seniora w Domasłowie mogą korzystać z usług fizjoterapeuty i pielęgniarki, mają zapewnioną 8 godzinną opiekę i ciepły posiłek.

 

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, edycja 2021.

Spotkanie z radcą prawnym

Seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie spotkali się z radcą prawnym. Krótkie szkolenie w temacie prawa spadkowego przeprowadziła adwokat Monika Idźczak. Na prośbę seniorów, pani Monika szczegółowo omówiła kwestie formalne dotyczące sporządzania testamentu i dziedziczenia spadku. Odpowiadała na pytania seniorów dotyczące prawa do zachowku i sposobów odrzucenia spadku. Na zakończenie seniorzy otrzymali materiały szkoleniowe, które pozwolą im pogłębić przekazane wiadomości.

Po długim okresie pracy zdalnej seniorki aktywnie uczestniczą w zajęciach

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie działa już na pełnych obrotach. Po długim okresie pracy zdalnej spowodowanej pandemia koronawirusa seniorki z radością powróciły udziału w zajęciach. Jednym z nich była nauka tworzenia makramy jaka przeprowadził instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Perzowie. Panie z duma prezentowały wykonaną makramę.

Dofinansowanie na funkcjonowanie Dziennego Domu Seniora w Domasłowie

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie otrzymał dofinansowanie na funkcjonowanie placówki od Wojewody Wielkopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2020. Na realizację zadania beneficjent – Gmina Perzów otrzymała kwotę w wysokości 50 400 zł. Dzięki otrzymanej dotacji seniorzy z Dziennego domu Seniora w Domasłowie mogą korzystać z usług fizjoterapeuty i pielęgniarki, mają zapewnioną 8 godzinną opiekę i ciepły posiłek. Dodatkowo seniorzy biorą udział w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i komputerowych.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2020.

 

Przy Dziennym Domu Seniora w Domasłowie utworzony zostanie ogród dydaktyczny dofinansowany z WFOSIGW w Poznaniu.

Gmina Perzów otrzyma dofinasowanie z WFOŚIGW w Poznaniu na utworzenie ogrodu dydaktycznego przy Dziennym Domu Seniora w Domasłowie. W ramach zadania zakupione i posadzone zostaną rośliny w tym: drzewa, krzewy a także kwiaty i zioła. Zakupione zostaną także ławo stoły, kosze na śmieci, donice na kwiaty, stojak na rowery i tablica edukacyjna. Ogród został tak zaplanowany, aby z jednej strony służyły celom edukacyjnym z drugiej estetycznym. „Mam nadzieję, że realizacja zadani uaktywni również naszych seniorów z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie, którzy zatroszczą się o życie tego ogrodu i jego walory. Dla Seniorek będzie to tez okazja do bezpośredniego obcowania z naturą. Z przyjemnością zaangażują się w zbiór ziół na herbaty, kosmetyki czy mydełka. Pomysły i doświadczenie naszych seniorów są nieocenione” – powiedziała Wójt gminy Perzów Danuta Froń. Na realizację zadania gmina otrzymała 19 108,00 zł. z WFOŚIGW w Poznaniu w ramach programu Edukacja Ekologiczna.

 

 

Andrzejki

Andrzejki seniorów z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie miały nieco inny charakter niż zwykle. Nie było corocznego balu i biesiady przy muzyce. Seniorki wybrały się z wizyta do Klubu  Seniora w Kępnie. Było to wyjątkowe spotkanie podczas którego zawiązały się nowe znajomości i odnowiły stare. Okazała się, że przy wspólnej kawie odżyły wspólne wspomnienia. Seniorzy nie kryli radości a rozmowy nie miały końca. Na zakończenie kierownik Klubu Seniora w Kępnie oprowadziła seniorów domasłowskich po budynku, przedstawiła ofertę zajęć i osiągnięcia seniorów. Seniorzy kępińscy przyjęli zaproszenie i obiecali przyjechać do Domasłowa już na wiosnę. W drodze powrotnej seniorzy wstąpili do restauracji na Brzeziu gdzie zjedli pyszny obiad przygotowany specjalnie dla nich przez panią Asię.

Spotkanie z radcą prawnym

Kilka ważnych informacji przekazała seniorom mecenas Monika Idźczak podczas spotkania w Dziennym Domu Seniora. Tematem przewodnim było prawo majątkowe.

 

Zajęcia z tworzenia mydeł naturalnych

W Dziennym Domu Seniora oraz Klubie Seniora w Domasłowie uczestnicy poza codziennymi zajęciami integracyjnymi mogą liczyć na inne formy spędzenia czasu. W ostatnim czasie przeprowadzono zajęcia z tworzenia mydeł naturalnych. Wspólnie z opiekunem  każdy z uczestników wykonał swoje mydełko, które mógł zabrać ze sobą do domu. Z nastaniem wiosny chętni uczestnicy korzystają z pięknej pogody udając się na spacery w okoliczne miejsca. W Domu Seniora w Domasłowie odbyła się także pogadanka z panią policjantką. Paniom zwrócono uwagę, aby strzec się przed wszelkimi oszustwami .

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyjazd do Kobylej Góry

Dnia 24 maja 2023 roku panie z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie świętowały nadchodzący Dzień Matki. Z tej okazji zorganizowano wyjazd do Kobylej Góry. Najpierw pensjonariuszki wraz z opiekunkami odwiedziły gospodarstwo szkółkarskie Burziwoda i Syn. Panie przechadzały się pomiędzy alejkami oglądając przeróżne kwiaty i krzewy. Następnie grupa udała się na spacer nad zalew do Kobylej Góry. Zwieńczeniem wyjazdu był wspólny posiłek w restauracji, w którym uczestniczyła także Wójt Gminy Perzów Danuta Froń życząc wszystkim mamom dużo zdrowia i pomyślności z okazji Dnia Matki. Mimo kapryśnej pogody panie z zadowoleniem na ustach wróciły do swoich domów.