Gmina Perzów

Dzienny Dom Seniora

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie rozpoczął swoją działalność 31 grudnia 2018r. Gmina Perzów pozyskała na utworzenie Dziennego Domu Seniora środki finansowe w wysokości 280 000,00 zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior” na lata 2015-2020.

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie mieści się na parterze budynku po byłej szkole podstawowej w Domasłowie. Wyremontowany i odnowiony obiekt posiada pokój dzienny z aneksem kuchennym, salkę do ćwiczeń, pokój pielęgniarki, pomieszczenie gospodarcze, szatnie, toalety. W pokoju dziennym jest kanapa, fotele, telewizor, komputer z dostępem do internetu. Aneks kuchenny wyposażony jest w szafy kuchenne, stoły, krzesła, sprzęt AGD. Sala ćwiczeń zaopatrzona jest w akcesoria do ćwiczeń rehabilitacyjnych i sprzęt gimnastyczny. Z usług Dziennego Domu Seniora w Domasłowie korzysta 14 seniorów 60+, z terenu gminy Perzów, nieaktywnych zawodowo. Seniorzy przez 8 godzin dziennie mają zapewnioną opiekę. Oferta edukacyjno – kulturalna Domu Seniora pozwala seniorom rozwijać swoje pasje. Pensjonariusze biorą udział w zajęciach plastycznych, bibliotecznych, kulinarnych, komputerowych, szydełkowych, krawieckich. Biorą udział w zajęciach ruchowych. Swoje usługi seniorom świadczy fizjoterapeuta oraz pielęgniarka. Codziennie jest ciepły posiłek, kawa, herbata, wspólne rozmowy i dyskusje. Okazjonalnie tez seniorzy wyjeżdżają na wycieczki po najbliższej okolicy, organizują spotkania urodzinowe, Dzień Seniora, Dzień Matki, Dzień Babci i Dziadka, Mikołajki, Andrzejki, Jajeczko Wielkanocne, Spotkania opłatkowe. Seniorzy odnaleźli swoje miejsce, odkryli swoje talenty i zainteresowania, nie czują się samotni. Bardzo chętnie biorą udział w różnych inicjatywach gminnych, uczestniczą w życiu gminy, ich jakość życia bardzo się zmieniła. Na funkcjonowanie jednostki gmina Perzów otrzymała dofinansowanie w roku 2019 i 2020.

 

Bal Seniora w Dziennym Domu Seniora w Domasłowie

II Bal Seniora w Dziennego Domu Seniora w Domasłowie był okazja do świętowania, zabawy i integracji. Zaczęło się smacznie i klimatycznie. Był ciepły żurek, sałatki, kanapki i krokiety z barszczem. Dekorację stołów i sali przygotował Gminny Ośrodek Kultury w Perzowie. O muzyczna oprawę zadbali panowie z zespołu Perzowianie i DJ, który starał się na bieżąco zaspakajać muzyczne gusta uczestników. Wraz z seniorami bawiła się wójt gminy Perzów Danuta Froń, ksiądz proboszcz parafii Domasłów oraz zaproszeni goście z jednostek organizacyjnych gminy Perzów. Regulamin Balu Seniora głosił, iż każdy Senior ma obowiązek: dobrze się bawić, tańczyć i uśmiechać. Podczas balu wybrano, głosami uczestników, króla i królową balu. Wszystkim dopisywały humory a wzajemnej serdeczności nie było końca. Seniorzy w dobrej kondycji bawili się do późnych godzin wieczornych.

Dofinansowanie na funkcjonowanie Dziennego Domu Seniora w Domasłowie

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie otrzymał dofinansowanie na funkcjonowanie placówki w ramach programu wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 edycja 2021. Dzięki otrzymanej dotacji w wysokości 22855,20 i przy współudziale środków własnych seniorzy z Dziennego domu Seniora w Domasłowie mogą korzystać z usług fizjoterapeuty i pielęgniarki, mają zapewnioną 8 godzinną opiekę i ciepły posiłek.

 

 

Zadanie jest współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025, edycja 2021.

Spotkanie z radcą prawnym

Seniorzy z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie spotkali się z radcą prawnym. Krótkie szkolenie w temacie prawa spadkowego przeprowadziła adwokat Monika Idźczak. Na prośbę seniorów, pani Monika szczegółowo omówiła kwestie formalne dotyczące sporządzania testamentu i dziedziczenia spadku. Odpowiadała na pytania seniorów dotyczące prawa do zachowku i sposobów odrzucenia spadku. Na zakończenie seniorzy otrzymali materiały szkoleniowe, które pozwolą im pogłębić przekazane wiadomości.

Po długim okresie pracy zdalnej seniorki aktywnie uczestniczą w zajęciach

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie działa już na pełnych obrotach. Po długim okresie pracy zdalnej spowodowanej pandemia koronawirusa seniorki z radością powróciły udziału w zajęciach. Jednym z nich była nauka tworzenia makramy jaka przeprowadził instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Perzowie. Panie z duma prezentowały wykonaną makramę.

Dofinansowanie na funkcjonowanie Dziennego Domu Seniora w Domasłowie

Dzienny Dom Seniora w Domasłowie otrzymał dofinansowanie na funkcjonowanie placówki od Wojewody Wielkopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2020. Na realizację zadania beneficjent – Gmina Perzów otrzymała kwotę w wysokości 50 400 zł. Dzięki otrzymanej dotacji seniorzy z Dziennego domu Seniora w Domasłowie mogą korzystać z usług fizjoterapeuty i pielęgniarki, mają zapewnioną 8 godzinną opiekę i ciepły posiłek. Dodatkowo seniorzy biorą udział w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych i komputerowych.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Wojewody Wielkopolskiego w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020, edycja 2020.

 

Przy Dziennym Domu Seniora w Domasłowie utworzony zostanie ogród dydaktyczny dofinansowany z WFOSIGW w Poznaniu.

Gmina Perzów otrzyma dofinasowanie z WFOŚIGW w Poznaniu na utworzenie ogrodu dydaktycznego przy Dziennym Domu Seniora w Domasłowie. W ramach zadania zakupione i posadzone zostaną rośliny w tym: drzewa, krzewy a także kwiaty i zioła. Zakupione zostaną także ławo stoły, kosze na śmieci, donice na kwiaty, stojak na rowery i tablica edukacyjna. Ogród został tak zaplanowany, aby z jednej strony służyły celom edukacyjnym z drugiej estetycznym. „Mam nadzieję, że realizacja zadani uaktywni również naszych seniorów z Dziennego Domu Seniora w Domasłowie, którzy zatroszczą się o życie tego ogrodu i jego walory. Dla Seniorek będzie to tez okazja do bezpośredniego obcowania z naturą. Z przyjemnością zaangażują się w zbiór ziół na herbaty, kosmetyki czy mydełka. Pomysły i doświadczenie naszych seniorów są nieocenione” – powiedziała Wójt gminy Perzów Danuta Froń. Na realizację zadania gmina otrzymała 19 108,00 zł. z WFOŚIGW w Poznaniu w ramach programu Edukacja Ekologiczna.