Gmina Perzów

Wizyta w partnerskiej Gminie Drebber z Jubileuszem 25-lecia współpracy partnerskiej w tle

21 czerwca 2022 roku minęło 25 lat od złożenia podpisów na akcie partnerstwa pomiędzy gminami Perzów i Drebber (Niemcy). Z tej okazji w dniach od 8 do 12 czerwca 2023 r. Wójt Gminy Perzów Danuta Froń wraz z towarzyszącą jej oficjalną delegacją (kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, radni, pracownicy urzędu) uczestniczyła w uroczystych obchodach jubileuszu 25 –lecia współpracy, z rocznym opóźnieniem spowodowanym pandemią Koronawirusa.

Pierwszego dnia nasi przedstawiciele zostali zaproszeni na oficjalne uroczystości uświęcające współpracę i jubileusz. W trakcie uroczystego spotkania delegacji z radnymi Burmistrz miasta Drebber, Friedrich Iven, powiedział: Słowo „przyjaźń” nie jest dla nas tylko symbolem. To żywa przyjaźń. Od tego czasu cieszę się, że znów widzę znajome twarze. Wszyscy wyglądacie tak samo dobrze jak przed kilka lat – niektórzy wyglądają jeszcze młodziej Danuta Froń, Wójt Perzowa. Jak przystało na rocznicę, Drebber jako gospodarz przygotował prezent: Burmistrz Drebber wręczył Danucie Froń Wójt Gminy Perzów ilustrowaną książkę z „tysiącami zdjęć”, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. „Każdy, kto był tam kiedyś znajdzie się tutaj” – mówi Iven. Wójt Gminy Perzów podziękowała wszystkim, którzy przyczyniają się do pielęgnowania i umacniania współpracy pomiędzy naszymi społecznościami. Życzyła sobie i przyjaciołom z Drebber, aby czerpali ze współpracy jak najwięcej satysfakcji. Wyraziła nadzieje, że nie zabraknie wszystkim sił oraz determinacji na kolejne lata działań w ramach współpracy a młode pokolenie zaangażuje się i przejmie w przyszłości ideę partnerskich spotkań. Wójt Danuta Froń przekazała Burmistrzowi upominki z Perzowa.

Na kolejne dni przygotowano urozmaicony program wycieczek po regionie. Delegacja odwiedziła Zakład AWG Bassum z nowymi technologiami utylizacji śmieci, lokalny skansen wsi niemieckiej, czy Muzeum Nostalgii w Syke Okel, gdzie można podziwiać wystawy zabytkowych samochodów i jednośladów zaaranżowanych z dużą dbałością o szczegóły w odpowiedniej oprawie, przedmiotów codziennego użytku minionego stulecia oraz lokalnej historii Okel. W programie znalazł się również rejs żaglówką po jeziorze Dümmer, spotkanie przy grillu w domu Helmuta Engels – byłego, wieloletniego burmistrza Drebber, zwiedzanie  miasta Oldenburg. Przedstawiciele naszej gminy mieli okazję poznać teren gminy Drebber oraz doświadczyć niezwykłej gościnności. Wieczory wypełniały rozmowy poruszające ważne tematy i dobra zabawa. Spotkanie z okazji jubileuszu było kolejnym dowodem na to, że gminy łączy prawdziwa przyjaźń, która mamy nadzieję będzie trwać jeszcze długie lata.